Просто Психологія

Емоційний інтелект

Розуміння власних емоцій

Навичка прислухатись до себе, розрізняти свої стани, дозволяти собі переживати різні емоції та почуття, не блокуючи їх є дуже важливою. Найчастіше в дитинстві нас не навчали відчувати, розрізняти, розуміти та управляти своїми емоціями, тому у дорослому житті нам бракує слів для опису своїх емоцій, що = труднощі у виявлені причини їх виникнення.

Щоб цей навик розвинути, найпростіше-це спостерігати за собою, відслідковувати зміни емоційного стану, дозволяти собі переживати різні почуття. Часто нам дуже важко описати словами, що саме ми відчуваємо роздратування, злість, а, може, страх. Тоді можна спробувати візуалізувати емоції, наприклад, намалювати їх, або виразити їх у вигляді метафор: «Я в середині горю» і т.д. Сам факт усвідомлення переживання різних емоцій в подальшому допоможе управляти ними.

Ще одним дієвим способом у розумінні емоцій є самоемпатія, яка означає вміння подбати про себе вчасно. Вона дає можливість краще розуміти себе, зберігати свій ресурсний стан та відновлюватись.

Самоемпатія - це аналіз себе у формі:
🔹ситуація/що відбулось? - наприклад, я забронювала квитки на відпочинок, в країні оголосили карантин та закрили кордон.
🔹емоції/що відчуваю? - розгубленість, роздратування, тривогу, злість через те, що можуть бути зміни на невизначений термін.
🔹потреби/що я хочу? що потребую? - потребую розуміння ситуації, підтримки від близьких.
🔹дії/що я можу зробити? - можу просто заспокоїтись та зрозуміти, що не все залежить від мене, цю ситуацію я не в силах контролювати.

Сумувати, злитись, радіти— це нормально. За кожною нашою емоцією стоїть потреба, яку варто розпізнати та усвідомити, а не ігнорувати.
;Альона Ящук
Made on
Tilda